Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Enrico Celio

Picutre of Federal Councillor Enrico Celio
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 19.06.1889
Place of origin: Ambri
Canton of origin: Ticino (TI)
Election: 22.02.1940
Resignation: 23.06.1950
Deceased: 23.02.1980

Successor to Federal Councillor: Giuseppe Motta
Predecessor to Federal Councillor: Josef Escher

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1940 - 1950 Department of Posts and Railways  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en