Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Ernst Wetter

Picutre of Federal Councillor Ernst Wetter
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 27.08.1877
Place of origin: Winterthur
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 15.12.1938
Resignation: 31.12.1943
Deceased: 10.08.1963

Successor to Federal Councillor: Albert Meyer
Predecessor to Federal Councillor: Ernst Nobs

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1939 - 1943 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en