The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Hermann Obrecht

Picutre of President Hermann Obrecht
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 26.03.1882
Place of origin: Grenchen
Canton of origin: Solothurn (SO)
Election: 04.04.1935
Resignation: 20.06.1940
Deceased: 21.08.1940

Successor to Federal Councillor: Edmund Schulthess
Predecessor to Federal Councillor: Walther Stampfli

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1934 - 1940 Department of Economic Affairs  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en