The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Philipp Etter

Picutre of President Philipp Etter
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 21.12.1891
Place of origin: Menzingen
Canton of origin: Zug (ZG)
Election: 28.03.1934
Resignation: 19.11.1959
Deceased: 23.12.1977

Successor to Federal Councillor: Jean-Marie Musy
Predecessor to Federal Councillor: Jean Bourgknecht

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1934 - 1959 Department of Home Affairs  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en