Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Johannes Baumann

Picutre of President Johannes Baumann
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 27.11.1874
Place of origin: Herisau
Canton of origin: Appenzel Outer Rhodes (AR)
Election: 22.03.1934
Resignation: 31.12.1940
Deceased: 08.09.1953

Successor to Federal Councillor: Heinrich Häberlin
Predecessor to Federal Councillor: Karl Kobelt

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1934 - 1940 Department of Justice and Police  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en