Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Albert Meyer

Picutre of President Albert Meyer
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 13.03.1870
Place of origin: Fällanden + Zürich
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 12.12.1929
Resignation: 31.12.1938
Deceased: 22.10.1953

Successor to Federal Councillor: Robert Haab
Predecessor to Federal Councillor: Ernst Wetter

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1935 - 1938 Department of Finance  
1934 Department of Home Affairs  
1934 Department of Finance  
1930 - 1933 Department of Home Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en