Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Heinrich Häberlin

Picutre of President Heinrich Häberlin
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 06.09.1868
Place of origin: Bissegg + Frauenfeld
Canton of origin: Thurgau (TG)
Election: 12.02.1920
Resignation: 12.03.1934
Deceased: 26.02.1947

Successor to Federal Councillor: Felix-Louis Calonder
Predecessor to Federal Councillor: Johannes Baumann

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1920 - 1934 Department of Justice and Police  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en