Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Jean-Marie Musy

Picutre of Federal Councillor Jean-Marie Musy
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 10.04.1876
Place of origin: Albeuve
Canton of origin: Fribourg (FR)
Election: 11.12.1919
Resignation: 30.04.1934
Deceased: 19.04.1952

Successor to Federal Councillor: Gustave Ador
Predecessor to Federal Councillor: Philipp Etter

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1920 - 1934 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en