The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Ernest Chuard

Picutre of President Ernest Chuard
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 31.07.1857
Place of origin: Corcelles s. Payerne
Canton of origin: Vaud (VD)
Election: 11.12.1919
Resignation: 31.12.1928
Deceased: 09.11.1942

Successor to Federal Councillor: Camille Decoppet
Predecessor to Federal Councillor: Marcel Pilet-Golaz

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1920 - 1928 Department of Home Affairs  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en