The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Robert Haab

Picutre of President Robert Haab
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 08.08.1865
Place of origin: Wädenswil
Canton of origin: Zurich (ZH)
Election: 13.12.1917
Resignation: 31.12.1929
Deceased: 15.10.1939

Successor to Federal Councillor: Ludwig Forrer
Predecessor to Federal Councillor: Albert Meyer

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1918 - 1929 Department of Posts and Railways  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en