Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Felix-Louis Calonder

Picutre of President Felix-Louis Calonder
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 07.12.1863
Place of origin: Trin
Canton of origin: Grisons (GR)
Election: 12.06.1913
Resignation: 12.02.1920
Deceased: 14.06.1952

Successor to Federal Councillor: Louis Perrier
Predecessor to Federal Councillor: Heinrich Häberlin

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1918 - 1919 Political Department  
1913 - 1917 Department of Home Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en