Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Edmund Schulthess

Picutre of Federal Councillor Edmund Schulthess
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 02.03.1868
Place of origin: Brugg
Canton of origin: Aargau (AG)
Election: 17.07.1912
Resignation: 15.04.1935
Deceased: 22.04.1944

Successor to Federal Councillor: Adolf Deucher
Predecessor to Federal Councillor: Hermann Obrecht

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1915 - 1934 Department of Economic Affairs  
1912 - 1914 Department of Trade, Industry and Agriculture  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en