Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Marc-Emile Ruchet

Picutre of President Marc-Emile Ruchet
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 14.09.1853
Place of origin: Bex
Canton of origin: Vaud (VD)
Election: 14.12.1899
Resignation: 09.07.1912
Deceased: 13.07.1912

Successor to Federal Councillor: Eugène Ruffy
Predecessor to Federal Councillor: Camille Decoppet

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1912 Department of Home Affairs  
1911 Political Department  
1906 - 1910 Department of Home Affairs  
1905 Political Department  
1904 Department of Finance  
1900 - 1903 Department of Home Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en