Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Eugène Ruffy

Picutre of President Eugène Ruffy
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 02.08.1854
Place of origin: Lutry
Canton of origin: Vaud (VD)
Election: 14.12.1893
Resignation: 31.10.1899
Deceased: 25.10.1919

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1899 Department of Defence; Military Department  
1898 Political Department  
1895 - 1897 Department of Home Affairs  
1894 - 1895 Department of Justice and Police  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en