Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Adrien Lachenal

Picutre of Federal Councillor Adrien Lachenal
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 19.05.1849
Place of origin: Genève
Canton of origin: Geneva (GE)
Election: 15.12.1892
Resignation: 31.12.1899
Deceased: 29.06.1918

Successor to Federal Councillor: Numa Droz
Predecessor to Federal Councillor: Robert Comtesse

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1898 - 1899 Department of Home Affairs  
1897 Department of Trade, Industry and Agriculture  
1896 Political Department  
1893 - 1895 Department of Foreign Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en