Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Joseph Zemp

Picutre of President Joseph Zemp
Party: Christian Democratic People''s Party (CVP)
Born on: 02.09.1834
Place of origin: Entlebuch
Canton of origin: Lucerne (LU)
Election: 17.12.1891
Resignation: 17.06.1908
Deceased: 08.12.1908

Successor to Federal Councillor: Emil Welti
Predecessor to Federal Councillor: Josef Anton Schobinger

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1903 - 1908 Department of Posts and Railways  
1902 Political Department  
1892 - 1901 Department of Posts and Railways  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en