The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Emil Frey

Picutre of President Emil Frey
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 24.10.1838
Place of origin: Münchenstein
Canton of origin: Basel-Land (BL)
Election: 11.12.1890
Resignation: 11.03.1897
Deceased: 24.12.1922

Successor to Federal Councillor: Bernhard Hammer
Predecessor to Federal Councillor: Ernst Brenner

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1891 - 1897 Department of Defence; Military Department  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en