Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Simeon Bavier

Picutre of President Simeon Bavier
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 16.09.1825
Place of origin: Chur
Canton of origin: Grisons (GR)
Election: 10.12.1878
Resignation: 05.01.1883
Deceased: 27.01.1896

Successor to Federal Councillor: Joachim Heer
Predecessor to Federal Councillor: Adolf Deucher

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1882 Political Department  
1880 - 1881 Department of Posts and Railways  
1879 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en