Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Bernhard Hammer

Picutre of President Bernhard Hammer
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 03.03.1822
Place of origin: Olten
Canton of origin: Solothurn (SO)
Election: 10.12.1875
Resignation: 31.12.1890
Deceased: 06.04.1907

Successor to Federal Councillor: Eugène Borel
Predecessor to Federal Councillor: Emil Frey

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1880 - 1890 Department of Finance  
1879 Political Department  
1876 - 1878 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en