The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator

Full-text search




Eugène Borel

Picutre of President Eugène Borel
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 17.06.1835
Place of origin: Neuchâtel
Canton of origin: Neuchâtel (NE)
Election: 07.12.1872
Resignation: 31.12.1875
Deceased: 14.06.1892

Successor to Federal Councillor: Jean-Jacques Challet-Venel
Predecessor to Federal Councillor: Bernhard Hammer

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1873 - 1875 Department of Posts and Telegraph  

End Content Area



The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en