Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Ulrich Ochsenbein

Picutre of Federal Councillor Ulrich Ochsenbein
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 24.11.1811
Place of origin: Nidau
Canton of origin: Berne (BE)
Election: 16.11.1848
Resignation: 06.12.1854
Deceased: 03.11.1890

Predecessor to Federal Councillor: Jakob Stämpfli

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1848 - 1854 Department of Defence; Military Department  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en