Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Jean-Jacques Challet-Venel

Picutre of Federal Councillor Jean-Jacques Challet-Venel
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 11.05.1811
Place of origin: Genève
Canton of origin: Geneva (GE)
Election: 12.07.1864
Resignation: 07.12.1872
Deceased: 06.08.1893

Successor to Federal Councillor: Giovanni Battista Pioda
Predecessor to Federal Councillor: Eugène Borel

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1870 - 1872 Department of Posts  
1869 Department of Finance  
1868 Department of Posts  
1864 - 1867 Department of Finance  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en