Full-text search


Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Giovanni Battista Pioda

Picutre of Federal Councillor Giovanni Battista Pioda
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 04.10.1808
Place of origin: Locarno
Canton of origin: Ticino (TI)
Election: 30.07.1857
Resignation: 26.01.1864
Deceased: 03.11.1882

Successor to Federal Councillor: Stefano Franscini
Predecessor to Federal Councillor: Jean-Jacques Challet-Venel

Details of elections to the Federal Council

Heads of Department


Year Head Substitute
1857 - 1863 Department of Home Affairs  

End Content Area



http://www.admin.ch/br/dokumentation/mitglieder/details/index.html?lang=en