The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Detailansicht Bundeskanzler

Johann Ulrich Schiess

Bild Patzhalter für nicht vorhandenes Bild
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 17.02.1813
Place of origin: Herisau
Canton of origin: Appenzel Outer Rhodes (AR)
Election: 16.12.1848
Resignation: 31.12.1881
Deceased: 06.07.1883

End Content Area

Full-text search




The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/bundeskanzler/details/index.html?lang=en