The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Detailansicht Bundeskanzler

Charles Oser

Bild Patzhalter für nicht vorhandenes Bild
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 17.02.1902
Place of origin: Basel
Canton of origin: Basel-City (BS)
Election: 13.12.1951
Resignation: 31.12.1967
Deceased: 29.03.1994

End Content Area

Full-text search




The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/bundeskanzler/details/index.html?lang=en