The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Detailansicht Bundeskanzler

Georges Bovet

Bild Patzhalter für nicht vorhandenes Bild
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 27.11.1874
Place of origin: Fleurier
Canton of origin: Neuchâtel (NE)
Election: 22.03.1934
Resignation: 31.12.1943
Deceased: 20.05.1946

End Content Area

Full-text search




The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/bundeskanzler/details/index.html?lang=en