The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Detailansicht Bundeskanzler

Robert Kaeslin

Bild Patzhalter für nicht vorhandenes Bild
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 14.11.1871
Place of origin: Beckenried und Aarau
Canton of origin: Aargau (AG)
Election: 26.03.1925
Resignation: 31.03.1934
Deceased: 03.07.1934

End Content Area

Full-text search




The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/bundeskanzler/details/index.html?lang=en