The Federal Authorities of the Swiss Confederation

Home Language Selection



Home Content Area

Home Navigator

End Navigator



Detailansicht Bundeskanzler

Hans Schatzmann

Bild Patzhalter für nicht vorhandenes Bild
Party: Free Democratic Party (FDP)
Born on: 24.01.1848
Place of origin: Windisch
Canton of origin: Aargau (AG)
Election: 16.12.1909
Resignation: 31.12.1918
Deceased: 11.07.1923

End Content Area

Full-text search




The Federal Authorities of the Swiss Confederation
Contact | Legal framework
http://www.admin.ch/br/dokumentation/bundeskanzler/details/index.html?lang=en